ABD Başkanı Donald Trump düzenlediği basın toplantısında, ‘ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak’ dedi.


ABD Başkanı Donald Trump, coronavirus pandemisi nedeniyle Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) suçlamaya devam etti. Daha önce DSÖ’ne kaynak aktarmayacaklarını açıklayan Trump bu kez de “ABD’nin DSÖ ile ilişkisini bitirmeye karar verdik. ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Trump, “Çin, Vuhan virüsünün tüm dünyaya yayılmasına izin verdi, DSÖ’nün dünyayı yanlış yönlendirmesine neden oldu. ABD’nin DSÖ ile ilişkisini bitirmeye karar verdik. ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak” dedi.

‘HONG KONG’UN ÖZEL STATÜSÜNÜ KALDIRIYORUZ’

Çin’i suçlayan ABD Başkanı, “Çin, ABD’nin sanayi sırlarını çalmak için yıllarca çok şey yaptı. ABD’li yatırımcıları Çin şirketlerinin eylemlerinden korumalıyız. Çin, ABD’ye ve dünyaya verdiği sözleri tutmuyor ve maalesef şu anda Hong Kong halkına zarar veriyor. Hong Kong’un artık otonom olmadığını görüyoruz ve Hong Kong’un ABD nezdindeki özel statüsünü kaldırıyoruz. Hong Kong artık özerk değil” şeklinde konuştu.

Trump, “Çin’e yönelik eylemlerimiz güçlü ve makul olacak. Hong Kong’a tanınan muafiyetlerin kaldırılması sürecine başlanacak ve Hong Kong’un özerkliğine müdahale eden Çinli yetkililere yaptırım uygulanacak. Hong Kong ile tüm ilişkilerimize istisnasız tedbir uygulanacak. ABD, Çin’le açık ve yapıcı bir ilişki istiyor, bu ABD’nin menfaati gereğidir” dedi.