Kilisenin kapısındaki haçı söken saldırgan serbest bırakıldı

Kilisenin kapısındaki haçı söken saldırgan serbest bırakıldı
Yayınlama: 30.05.2020

Saldırgan Mazlum D., sorgusunda haçı sökmeye bir anda karar verdiğini, ardından camiye giderek dua ettiğini, haçı söktüğü için pişman olduğunu öne sürdü.


Üsküdar Kuzguncuk’ta bulunan Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin dış sokak kapısının haçını söktüğü için gözaltına alınan Mazlum D., adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Dün gözaltına alınan Mazlum D.(26), emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Mazlum D., polisteki sorgusunda, olayın gerçekleştiği 23 Mayıs günü yürüyüş yapmak amacıyla Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan evinden hava almak amacıyla çıktığını söyledi. Bir camide ikindi namazı kıldığını, sonra Kuzguncuk’a doğru yürüdüğünü söyleyen Mazlum D., “Yürürken orada olduğunu bildiğim kiliseyi gördüm ve bir anda kilisenin kapısında bulunan haçı sökmeye karar verdim. Yüksekte olduğu için tırmandım ve elimle haçı söktüm. Üsküdar Meydanı’na gelerek Mihriman Sultan Camii’ne uğrayarak dua ettim. Sonrasında Aziz Hüdai türbesine gittim, orada da dua ettim. Yukarı doğru giderken yaşlı bir amcayı gördüm, ona cebimde bulunan 86 TL’yi verdim. Sonra Bağlarbaşı’na gittim. Akşam namazını kılmak için adını bilmediğim camiye girdim. Caminin kapısında ‘virüs dolayısı ile namaz kılınamaz’ ibaresi bulunan kağıdı çıkartarak içeri girdim ve namazımı kıldım. Camiden çıktıktan sonra çevrede bulunan birkaç camiye uğradıktan sonra 21.30 sıralarında ikametime geri geldim” dedi. 

Haçı siyasi görüş nedeniyle çıkarmadığını söyleyen Mazlum D., olayın bir anda geliştiğini ve pişman olduğunu söyledi. 

‘ÖFKE PATLAMASI YAŞADIM’

Mazlum D., emniyet işlemlerinin ardından soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Savcılık sorgusunda olay günü hava almak için Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan evinden çıktığını söyleyen saldırgan kendisini şöyle savundu: “O gün sokağa çıkma yasağı olduğunu biliyordum. Biraz fazla yürüyerek Kuzguncuk’a kadar geldim. O gün biraz sinirli ve öfkeliydim. Kuzguncuk’ta kilisenin önünden geçerken bir anda haçın olduğu yere tırmanıp sökerek yere attım. Ben bu olayı kiliseye ya da haça yönelik yapmadım. Bir insan zaman zaman öfke patlaması yaşayabilir. Ancak bu öfke patlamasının kilise veya haçla ilgisi yoktur. Hareketimin kiliseye yönelik bir saldırı olarak algılanmasını istemiyorum. Benim tüm dinlere saygım vardır. Olay bir anda gelişti. Öncesinde böyle bir amacım ve planım yoktu. Meydana gelen hasarı karşılamaya hazırım. Benim herhangi bir terör örgütüyle bağlantım yoktur”.

SAVCILIK TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Kamera kayıtlarındaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Mazlum D., savcılık sorgusunun ardından, “İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. 

ADLİ KONTROLLE SERBEST KALDI

Mahkemede şeker hastası olduğunu, olayı hastalığının etkisiyle yaptığını savunan Mazlum D., “Yaptığım eylem nedeniyle çok pişmanım. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilere ne de Hristiyanlara bir husumetim yoktur” dedi. Mazlum D., mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.