Urfa’da Bucak ve İzol aşiretleri listede yer bulamadı

Urfa’da Bucak ve İzol aşiretleri listede yer bulamadı
Yayınlama: 10.04.2023

Urfa’da CHP ve İYİ Parti listelerinde adı olmayan Bucak ve İzol ailelerinden üç kişi bağımsız aday oldu. Şırnak’ta ise aynı aileden dört kardeş AKP, MHP, Yeniden Refah Partisi ve Zafer Partisi’nden aday oldu.

DİYARBAKIR – Siyasi partilerin aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etmesinin ardından 14 Mayıs’taki seçimler için geri sayım başladı. Özellikle bölge illerinde adaylar kadar aşiretler de yarışacak. Aşiretlerin seçimlere etkisinin en çok konuşulduğu iki il Urfa ve Şırnak.

Urfa aşiretlerin seçimlere damgasını vurduğu kentlerden biri. Her seçim döneminde aşiretlerle yapılan görüşmeler, partilere katılımlar duyurulur, bu aşiretlerden siyasi partilere adaylık başvurusu yapılır. Bu seçimde de benzer bir durum yaşandı.

İZOL VE BUCAK’LARDAN İKİ BAĞIMSIZ ADAY

Seçim öncesi İzol ve Bucak ailelerinden CHP’den aday olmak için başvuruda bulunan iki isim oldu. Bucak’lardan Fatih Bucak ve İzol’lardan Cengiz İzol.

Ancak adaylıklar kesinleşince isimlerini listede bulamayan iki isim adaylarını geri çekerek bağımsız aday olduklarını duyurdu.

BUCAKLAR İYİ PARTİDE DE YER BULAMADI

İYİ Parti Urfa’da aşiret siyasetine yöneldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2 Eylül 2022’de partisinin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki il ve ilçe başkanlarıyla Urfa’da bir araya geldiği sırada Bucak Aşiretinden, eski DYP Milletvekili Sedat Bucak’ı Siverek’teki evinde ziyaret etti. Kamuoyunda tartışmalara neden olan bu ziyaret sonrasında, İYİ Parti’den adaylık başvurusu yapanlar arasında Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak da vardı. Ancak listelerinin belirlenmesine iki gün kala Ahmet Ersin Bucak İYİ Parti’den aday adaylık dosyasını çekti. İYİ Parti’nin Urfa adayları arasında da Bucak’lardan her hangi bir isim yoktu. Listelerin açıklanmasından sonra Ahmet Ersin Bucak’ın oğlu Hakkı Bucak Urfa’dan bağımsız aday olduğunu açıkladı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANINDAN LİSTE TEPKİSİ

Urfa’da sadece aşiretlere mensup olanlar değil, eski siyasetçiler de küskün. Bunlardan biri AKP’den milletvekili aday listesinde kendine yer bulamayan Urfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nihat Çiftçi. Açıklanan listede yer almayan Çiftçi, aday gösterilmemesine sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Kendisinin uzun süre siyaset sahnesinde olduğunu, kente önemli hizmetler yaptığını belirten Çiftçi, “Listelerin hangi kriterlere göre belirlendiğini ben anlamış değilim. Bunu değerlendirilmesini hemşehrilerimin ferasetine bırakıyorum” dedi.

Aşiret gücü üzerinden seçimi kazanma hesaplarının yapıldığı kentlerden biri Şırnak. İktidar ve muhalefetin korucu aşiretleri üzerinden varlığını göstermeye çalıştığı Şırnak’ta HDP oldukça güçlü. 2018 seçimlerinde HDP yüzde 70’lik oranla 164 bin 181 oy aldığı kentte AKP yüzde 18’lik oranla 42 bin 507 oy aldı. Dört milletvekilinden üçü HDP, biri AKP’de.

4 KARDEŞ FARKLI PARTİLERDEN ADAY

Şırnak’ta 4-0 yapmayı hedefleyen Yeşil Sol Parti’nin karşısında ise iktidar dahil 4 siyasi parti aynı aşiretten adaylar çıkardı. AKP birinci sırada Aslan Tatar’ı aday gösterirken, diğer partiler de benzer bir yol izledi. Cumhur İttifakında olan Yeniden Refah Partisi Sabri Tatar’ı, MHP ise il başkanı Halil Tatar’ı, Zafer Partisi ise Mahmut Tatar’ı aday gösterdi. Tatar’lardan olan dört kardeş bir biri ile yarışacak.