Van’da eşbaşkanlar mazbatalarını aldı

Van’da eşbaşkanlar mazbatalarını aldı
Yayınlama: 05.04.2024

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, mazbatalarını aldı.

Halk iradesine yönelik gasp girişiminden sokağa dökülen binlerce kişinin protestoları sonucu geri adım atılmak zorunda kaldığı Wan’da, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, mazbatalarını almak üzere İl Seçim Kurulu önüne geldi. Şedal ve Zeydan’a yüzlerce partili eşlik etti. Mazbatalarını alan eşbaşkanlar, belediye binasına hareket etmeden önce kendilerine eşlik eden halka kısa birer konuşma yaptı. 

‘HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

Mazbatayı aldıktan sonra kitleye seslenen eşbaşkan Şedal, “Yüzyıllardır bu topraklarda eşitlik, adalet ve kolektif vicdanı yeniden bu toplumda tesis edebilmenin mücadelesini uzun yıllardır veriyoruz. Yerel yönetimlerde de aynı fikriyatla mücadelemiz devam ediyor. Özellikle 2024 seçimlerine hazırlanırken, ön seçimlerden bu yana adaylarının etrafından kenetlenen başta genç yoldaşlarımıza, kadınlara, halklara, anneleri, sivil toplum kuruluşlarına ve kentimizin tüm dinamiklerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Olası bir yönelim karşısında demokratik hakkını ortaya koyarak direnişimizi büyüten, mücadelemizin zaferle sonuçlanması sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. Son dönemlerde Wan’da gelişen durumların yeniden toplumda hak arayışı, özgürlük ve adalet arayışımızın güçleneceği adına umutlarımızı tekrardan diriltti. Bu sadece Wan adına değil tüm coğrafya ve halklar adına bu umudu yükseltmiştir. Bu zafer kutlu olsun” dedi.

‘TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR’

Herkese teşekkür eden Zeydan ise, “Kısa bir süreliğini de olsa hukukun, adaletin askıya alındığı bir süreçten geçtik. Demokrasiden, hukuktan, adaletten yana tavır alan başta iradesini sahiplenen başta Wan halkına ve duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. YSK’nin aldığı bu kararı ülkemizde hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi ve toplumsal barışın, birlikte ve onurlu bir yaşamın iradesini daha da güçlendirmiştir. Coğrafyamızın artık çatışmaya, hukuksuzluklara ihtiyacı yok. Hepimizin toplumsal barışa, birlikte, onurlu bir yaşamı tesis etme sorumluluğumuz var. Artık toplumsal barışı etme, güzel kentimize, halkımıza güzel hizmetler yapma zamanıdır. Kentin tüm sorunlarına çözüm bulmak için kollarımızı sıvayacağız. Tüm halkımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.