Vekilliği düşürülen Leyla Güven de gözaltına alındı

Kararı duyan HDP’li vekiller Güven’in evine giderken, gözaltı esnasında alkışlarla “Biji berxwedana Leyla” sloganları attı.

Vekilliği düşürülen Leyla Güven de gözaltına alındı
Yayınlama: 04.06.2020

Vekilliği düşürülen DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven yakalama kararı ardından evinden gözaltına alındı.

Vekilliği düşürülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, yakalama kararı ardından evinden çok sayıda polis eşliğinde gözaltına alındı. Güven Adliu

Kararı duyan HDP’li vekiller Güven’in evine giderken, gözaltı esnasında alkışlarla “Biji berxwedana Leyla” sloganları attı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada, KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza nedeniyle gözaltına alınan Güven, kontrollerin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne götürüldü.

 ‘GÜVEN’İN CEZAEVİNDE GEÇİRMESİ GEREKEN CEZASI YOK’

Gözaltı kararına ilişkin konuşan Güven’in Avukatı Leyla Yalçındağ, “Leyla hanımın mevcut ceza infaz yasasına göre dahi cezaevine girmemesi gerekiyor ; çünkü infazın bitimi 1 yılın altı kalmış; sadece 2 ayı kalmış durumda. Bu sebeple denetimli serbestlik hükümlerinden yararlandırılması gerektiği için yazılı ve sözlü taleplerimiz Başsavcılığı sunuldu. Şu anda Musa Farisoğulları TEM’de ve Leyla hanım için de aynı kararın olduğunu başsavcılık belirtti. Bu sebeple müvekkilimiz Leyla hanımın cezaevinde geçirmesi gereken herhangi bir cezası yok; bu sebeple gözaltına alınması durumunda ağır bir hak ihlali olacaktır” dedi.

TEMİZKAN: ÇÜNKÜ KÜRT!

Gözaltı kararına tepki gösteren Güven’in kızı gazeteci Sabiha Temizkan da yaptığı paylaşım ile “Güven, tutuklanmak üzere evinden gözaltına alındı. KCK ana davası kapsamında aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezasından kalan 2 aylık ceza denetimli serbestlik kapsamında değerlendirilmedi. Çünkü Kürt!” ifadelerini kullandı.

HDP KADIN MECLİSİ: GÜVEN BİZ KADINLARIN İRADESİDİR

HDP Kadın Meclisi ise, “DTK Eşbaşkanı ve Milletvekilimiz Leyla Güven, Saray Darbesi sonucu gözaltına alındı. Leyla Güven, Biz Kadınların iradesidir. Onun gösterdiği direniş ve mücadele dünya kadınlarına ilham olmuştur. Hiçbir faşist iktidar, onu ve biz kadınları mücadelemizden geri adım attıramamıştır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.