Viranşehir’de gözaltına alınan 15 kişi serbest

Viranşehir’de gözaltına alınan 15 kişi serbest
Yayınlama: 20.03.2024

On binlerce kişinin katıldığı Viranşehir Newroz’unda gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakılırken, Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının yer aldığı atkı takmak suçlama konusu yapıldı.  

Riha’nın Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde Şırnak Mahallesi’nde kutlanan Newroz’da gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı. On binlerce kişinin katıldığı kutlamada sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıdığı için gözaltına alınan 7’si çocuk 15 kişi, flamada yer alan kızıl yıldız nedeniyle gözaltına alındı. 18 yaşından küçük olan 7 çocuk ilçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’de tutanak tutulduktan sonra ifadesi alınmadan serbest bırakıldı. Çocuklardan birinin 9 yaşında olduğu, cezai ehliyetinin olmamasından kaynaklı babası ile gözaltına alındığı öğrenildi. Benzer gerekçe ile gözaltına alınan 18 yaşından büyük 8 kişi ise “Örgüt propagandası” yaptığı iddiası ile ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş Genel Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafının atkıda yer alması gözaltı gerekçesi yapıldı. Demirtaş’ın fotoğrafının yer aldığı “Amed seninle gurur duyuyor Selo başkan” yazılı atkı nedeniyle gözaltına alınan M.A. (38) hakkında “Suç ve suçluyu övme” iddiası ile işlem yapıldı. M.A. emniyet ifadesinde atkının suç unsuru taşımadığını belirterek, Demirtaş’ın suçlu olmadığını savundu.