Zana: Başkan Apo’nun felsefesi ve fikirleriyle uyandık

Zana: Başkan Apo’nun felsefesi ve fikirleriyle uyandık
Yayınlama: 21.03.2024

arihi Amed Newrozu’nda konuşan Kürt siyasetçi Leyla Zana, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın barış ve çözüm çabalarına işaret ederek, “Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?” diye sordu. Kitle hep birlikte “Evet” yanıtı verdi.  

Amed’de “Rabe, dema azadî û serkeftinê ye” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın geçmiş dönemlerde yaptığı Newroz değerlendirmelerinin okunmasıyla doruğa çıktı. Ardından Kürt siyasetçi Leyla Zana sahne aldı. 

Zana, “Diren Ha Diyarbekir Diren” şarkısıyla sahneye çıktı. Uzun bir süre kitleyi zafer işaretleriyle selamlayan Zana, sözlerine “Amed sen Mezopotamya’nın siyasetisin ve kalbisin. Newroz kutlu olsun” diyerek başladı. 

KÜRT ÖNDERLERİNİ ANDI

Kurdistan’ın dört parçasında yaşayan Kürtlerin Newrozu’nu kutlayan Zana, Şêx Sedî, Qazî Muhammed, Seîdê Kurdî, Melayê Cizîrî gibi Kürt önderlere minnettar olduklarını dile getirdi. Zana, “Onlar bizim köklerimiz. Onları saygıyla anıyorum. Zekiye Alkan, bedenini ateşe vererek karanlık günleri aydınlattı. Mazlum Doğan, 3 kibritle kara günleri aydınlattı, hepimizi aydınlattı. Hepsini hürmetle anıyorum. Bir kez daha diyorum sizin emeğinize sağlık” diye konuştu. 

Melê Mistefa Barzan’nin mücadelesine de değinen Zana, “Biz kimin fikriyle uyandık. Size soruyorum; Başkan Apo’nun felsefesi ve fikirleriyle uyandık” dedi. Bu sırada alandan “Bijî Serok Apo” sloganı yükseldi.

Asya’da birçok ülkede Newroz’un kutlandığına dikkati çeken Zana, Newroz’u uluslararası bir bayram haline getiren halkın Kürtler olduğunu vurguladı. 

31 Mart yerel seçimlerine değinen Zana, “Biz sadece belediye başkanlarını seçmeyeceğiz. İktidardaki partiler bizim aklımızla dalga geçiyor. Diyorlar ki ‘100 yıldır Kürtleri yönettik. Kürtler bizden razı ondan kaynaklı bize oy veriyorlar.’ Bir yandan AKP, bir yandan CHP, bir yandan da MHP…Artık ‘hayır’ diyoruz. Biz bundan sonra irademizi sadece kendimiz için kullanacağız” dedi. 

‘NEWROZ ZEKİYE’NİN REWŞEN’İN BEDENİDİR’ 

Konuşmasına sonrasında Türkçe devam eden Zana, “Biz bencil ve paylaşmayan bir halk değiliz ama Newroz’u Newroz yapan Mazlum Doğan, Zekiye Alkan ve Rewşen’in bedenidir. Biz bedenlerimizle Newroz’u aydınlatıyoruz ve halklara mal ediyoruz. Hep birlikte kim ki kutlamak istiyorsa onlara kutlu olsun. İsterse dünyanın öbür ucunda, isterse de şimdi aramızda olsun. Onlara kutlu olsun, mutlu olsun” ifadelerini kullandı. 

Zana, konuşmasının devamında Jîna Emînî’nin katledilmesi sonrası başlayan “Jin, jiyan, azadî” direnişine değindi. Bu sırada kitleden “Jin, jiyan, azadî” sloganı yükseldi. Zana, “Biliyorsunuz Jîna Êmîni’den sonra bir slogan insanlığa ve bütün kadınlara mal oldu. Jin Jiyan Azadî.”

ABDULLAH ÖCALAN’IN NEWROZ’UNU KUTLADI 

Zana, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 1993’teki barış ve çözüm çabalarına işaret ederek, “Bir kez daha bu yolun açılmasına hazır mısınız?” diye sordu. Kitle hep birlikte “Evet” yanıtı verdi.  Zana, “Barış berekettir. Barış sevmektir. Bir kez daha yüksek sesle diyoruz; Newroz’un kutlu olsun Başkan Apo. Bütün tutsak arkadaşların Newroz’u kutlu olsun.”