‘Yeni yaşamı birlikte öreceğiz’

‘Yeni yaşamı birlikte öreceğiz’
Yayınlama: 18.04.2023

ANTALYA – 14 Mayıs seçimlerinin başta kadınlar olmak üzere halklar için çok önemli olduğunu belirten Yeşil Sol Parti Antalya adayları Saruhan Oluç ve Canan Çalağan, “Halkımızla birlikte kendi irademize sahip çıkarak yeni yaşamı öreceğiz” dedi.   

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak olan genel seçimleri için çalışmalarını sürdürüyor. Yeşil Sol Parti’nin iddialı olduğu kentlerden Antalya’da birinci sıra milletvekili adayı Saruhan Oluç, ikinci sıra adayı ise Canan Çalağan oldu.

2018’deki genel seçimde kente, AKP yüzde 34 ile 6, CHP yüzde 29 ile 5, İYİ Parti yüzde 17 ile 3, MHP yüzde 10 ile 1, HDP ise yüzde 7 ile 1 milletvekili çıkardı. 14 Mayıs’taki seçimlerde ise 1 milyon 708 bin 975 seçmenin sandık başına gitmesi beklenirken, nüfus yoğunluğu nedeniyle kentin 16 olan milletvekili kontenjanı da 17’ye çıkarıldı. 

Yeşil Sol Parti adayları Oluç ve Çalağan, seçim çalışmaları ile partilerinin hedeflerine ilişkin konuştu.

Saruhan Oluç

‘REFORMLARA İHTİYAÇ VAR’

İlçe ilçe mahalle mahalle halk buluşmaları gerçekleştirdiklerini belirten Oluç, Antalya’da güçlü bir seçmen potansiyelinin olduğunu, önceki seçimdeki bir vekil sayısını ikiye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. AKP-MHP ittifakının ülkeyi her alanda ciddi bir enkaza dönüştürdüğüne dikkati çeken Oluç, ekonomide, ekolojide, toplumsal alanda yaşanan krizlerin sonuçlarını halkın yaşadığını söyledi. Oluç, Yeşil Sol Parti olarak yaşanan yoksulluk ve krizlere karşı mutlak çözümler bulacaklarını belirterek, “Her yerde mutlaka iş alanları açılmalı. İşsizlik çok yüksek rakamlarda, gelir dağılımı adaletsizliği çok fazla. Öncelikle bu dağılım eşitsizliğini ortadan kaldıracağız. Sosyal ve ekonomik alanda hızlı reformlara ihtiyaç var” şeklinde anlattı.

‘KÜRT SORUNUNDA DEMOKRATİK ÇÖZÜM’

Demokrasi alanı ile birlikte Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü doğrultusunda adımların atılması gerektiğine vurgu yapan Oluç, “Çözüm hemen ortaya çıkmayacak elbette ama yeni iktidarın bu adımları hızlı bir şekilde atması gerekiyor. Bizler bu adımların atılması noktasında sigorta görevi göreceğiz. Bunun gerçekleşmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Tekçi rejim anlayışıyla sürdürülen cumhuriyetin birinci yüzyılında en büyük eksiklik demokrasiydi. Bu yüzyılda farklı kimlikler, inançlar yok sayıldı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Yeşil Sol Parti olarak hedefimiz; tekçi anlayışın bertaraf edilmesi ve bu farklı kimliklerin özgür eşit bir biçimde bir arada yaşaması için mücadele edeceğiz. Hedefimiz cumhuriyetin ikinci yüzyılında çoğulcu demokrasi anlayışını inşa etmek” dedi.

‘SANDIKLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Kürdistan ve Türkiye kentlerinde büro açılışlarının miting havasında geçtiğini kaydeden Oluç, devamında şunları söyledi: “2019 yerel seçimlerinden sonra kayyum atamalarıyla halkın iradesi gasp edilmiş oldu ve halk bu seçimlerde kayyumların da hesabını soracak. Halkımız iradesine ve geleceğine sahip çıkacaktır. Herkes yeşil sol parti ağacının altına damgasını vuracak ve güçlü bir grup oluşturacağız mecliste. Halkın desteği fedakar mücadeleci ruhu olmasaydı bugünlere de gelemezdik. Devletin bu seçimde de baskısı seçim gününe kadar sürecek ve her türlü hileyi yapmaya çalışacak. Sandıklara sahip çıkmak bu konuda büyük önem taşıyor.”

‘YEŞİL SOL PARTİ SEÇENEK’

Yeşil Sol Parti Antalya ikinci sıra milletvekili adayı Canan Çalağan ise, binlerce kadının sokaklarda bu düzeni değiştirmek için kararlı mücadele yürüttüğünü belirterek, “Bu yüzdendir ki Cumhur İttifakı kadın kazanımlarını seçim için pazarlık haline getiriyor, hedef alıyor. Bugün Türkiye ve Kürdistan’da yürüyen kadın özgürlük mücadelesi de çok ciddi anlamda korkutuyor, saldırıların temel amacı mevcut sistem cendere içerisinde tutmak istiyorlar. Bu iktidarın birlikte kurduğu ittifaka baktığımızda kadınlar gençler ve emekçiler için halklar için daha fazla yıkım ölüm yok sayma dışında hiçbir vaadi yok. Varlığı kadınların kazanımları üzerine kendini konumlandırmış bir iktidar. Kadınlar bunların farkında bu yüzden Yeşil Sol Parti bir seçenek olarak belirgin bir şekilde kadınların önünde. En fazla kadın temsiliyetiyle seçim sürecine hazırlanıyoruz ve bunu en güçlü sahiplenen partiyiz. Toplumsal zeminin tamamında kadınlar adına sözümüzü irademizi alana yansıtmak adına mücadelemizi sürdüreceğiz. Halk son derece kararlı bir biçimde partimizi kucaklamış durumda” diye konuştu.

‘YENİ YAŞAMI BİRLİKTE ÖRECEĞİZ’

22 yıllık AKP iktidarında emek sömürüsünün en üst düzeyde ortaya çıktığını ve en demokratik hak alma noktasında dahi mücadelenin ağır şiddetle bastırıldığını ifade eden Çalağan, “KHK rejimi bunların bir parçası oldu. Bende bir KHK’lı olarak emeği gasp edilen emekçilerden biriyim. 14 Mayıs’tan sonra yeni demokratik sürece hep birlikte adım atacağız. Bu iktidardan 14 Mayıs günü emeği gasp edilen emekçilerin haklarını alacağız. Bir daha böyle acıların yaşanmaması içinde emekçilerin en güçlü örgütsel zeminlerinin önünü açacak yasal düzenlemelerin yapıldığı tarihsel bir süreci göreceğiz. Her ne olursa olsun 14 Mayıs’ta tüm ezilenler için yeni yaşam seçeneğini açığa çıkartacağız. Halkımızla birlikte kendi irademiz sahip çıkarak yeni yaşamı öreceğiz. Antalya kadim bir kent. Kadın mücadelesinin, eko kıyıma karşı ve emek alanında ciddi mücadelesi olan kent. Bugünden itibaren tüm farklılıklarımızla bir arada olabileceğimiz hep birlikte bir sürecin içerisindeyiz. Kentte en güçlü kadın temsili olması için çalışmalar yapacağız, halkımız da bu anlamda çok ciddi destek veriyor. Tüm kadınları gençleri, emekçileri bir arada olmaya Yeşil Sol Parti’yi desteklemeye çağırıyorum” dedi.