Yeşil Sol Parti Adayı Coşkun: Balıkesir’de tarih yazacağız

Yeşil Sol Parti Adayı Coşkun: Balıkesir’de tarih yazacağız
Yayınlama: 26.04.2023

BALIKESİR – Yoğun bir seçim çalışması yürüttüklerini belirten Yeşil Sol Parti Balıkesir Milletvekili Adayı Şevin Coşkun, Kurdistan illerinin yanı sıra Balıkesir, Aydın, Tekirdağ gibi illerde de tarih yazacaklarını söyledi.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde meclise en az 100 milletvekili gönderme hedefiyle çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çalışmaların yoğun olarak sürdüğü illerden olan Balıkesir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile girilen 2018 genel seçimlerinde 36 bin 760 oy alınırken, meclise vekil gönderilemedi. Fakat bu sefer Yeşil Sol Parti,  meclise vekil göndermeyi hedefliyor. Köy köy sokak sokak çalışması yapan partililer, yurttaşların da yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Partililer gittiği her yerde coşkulu karşılanırken, birçok farklı kesimden de destek almaya devam ediyor. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) açıkladığı verilere göre, Balıkesir’de 3 bin 316 sandık kurulacak ve 989 bin 274 seçmen oy kullanacak. Balıkesir halkını mecliste temsil etmek için Yeşil Sol Parti, bir önceki dönem aldığı oyları ikiye katlayarak 70 bin oy ile en az bir vekil çıkarma hedefi ile çalışmalarını sürdürüyor. Yeşil Sol Parti’nin kentteki adaylarından HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ile Balıkesir’de yürütülen seçim çalışmaları ve partilerinin hedeflerine ilişkin konuştuk.

‘KADINLARDAN BÜYÜK İLGİ’

Kentte büyük bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Coşkun, “Balıkesir birçok farklı inanç ve ırkın bir arada yaşadığı bir bölge. El uzattığımız herkes bize umutla bakıyor. Broşürlerimizi dağıttığımız zaman insanlar, ‘Artık bu iktidar değişsin’ diyor. Balıkesir’in doğası ranta açılmış. Sazlık alanları, zeytinlikleri talan ediliyor. Biz bütün bunlara karşıyız. Bu nedenle Balıkesir halkının taleplerini meclise taşımak istiyoruz. Yine Balıkesir’de ilk sırada ki tek kadın adayı Yeşil Sol Parti gösterdi. Kadın temsiliyetinin bu kadar fazla olması partimizin farklılığını gösteriyor. Sahada kadın aday olarak kadınlardan büyük bir destek görüyoruz. Kadınlar çok mutlu oluyor. 13 Mayıs’a kadar Balıkesir’de gidilmeyen ev, sıkılmayan el, çayını içmediğimiz, ulaşamadığımız kimseyi bırakmayacağız. Hep birlikte başaracağız” dedi.  

‘BATIDA DA TARİH YAZACAĞIZ’

Kendilerine verilen bu destekle tarih yazmaya hazırlandıklarını belirten Coşkun,”Yeşil Sol Parti olarak, Hakkari, Mardin, Van gibi Kürdistan illerinde meclise temsiliyet gönderiyoruz. Ama bu dönem Balıkesir, Tekirdağ, Aydın, Muğla, Manisa ve Denizli gibi illerden de meclise temsilci göndereceğiz. Bu konuda iddialıyız ve kararlıyız. Çünkü burada büyük bir potansiyelimiz var. Bu dönem bu kentler tarih yazacak. Yeni bir yaşamı örmek için buradan vekil çıkaracağız ve bütün Türkiye’yi yeşile boyayacağız” diye belirtti. 

DESTEK ÇAĞRISI 

AKP’nin, savaş ve Kürt düşmanlığı politikalarının büyük bir ekonomik krize neden olduğunu dile getiren Coşkun, AKP’nin toplum nezdinde artık rıza üretemediğini belirtti. Yeşil Sol Parti’nin ise Türkiye’deki, demokrasi, eşitlik ve barışın inşasında anahtar parti olduğunun altını çizen Coşkun, “14 Mayıs’ta kullanılacak her oy tarihi öneme sahip. Herkes bir oyun kazandırıp ya da kaybettireceği ihtimalini göz önünde bulundurarak sandığa gitmeli. Hedefimiz bu faşist iktidarı göndermek. Bu anlamda herkes oyuna ve sandığa sahip çıkmalı. Bizler bütün Balıkesir halkıyla beraber yeni yaşamın inşasında hep birlikte Yeşil Sol Parti etrafında kenetlenelim ve birlikte kazanalım. Cumhuriyetin yüzüncü yılını geride bırakırken, ikinci yüzyılda sesimizi hep birlikte duyuralım” diye konuştu.