Yeşil Sol Parti adayı Hasan Cemal: 54 yıllık gazetecilik hayatımı kapatıyorum

Yeşil Sol Parti adayı Hasan Cemal: 54 yıllık gazetecilik hayatımı kapatıyorum
Yayınlama: 10.04.2023

 – Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili adayı gazeteci Hasan Cemal, 54 yıllık gazetecilik hayatını kapattığını söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul 2’nci Bölge 3’üncü sıra milletvekili adayı olan gazeteci-yazar Hasan Cemal, 54 yıllık gazetecilik hayatını kapattığını belirtti. T24’te “Hayata yeni bir başlangıç” başlığıyla yazdığı makalesinde, “Elimi bizzat taşın altına sokmak için 54 yıllık gazetecilik hayatımı kapatıyorum” dedi. 

Cemal’in yazısının bir kısmı şöyle: “Bugün bütün iktidar ipleri Saray’daki “tek adam”ın elinde. Rejimin adı bu yüzden “tek adam rejimi…” Eski zamanlarda Türkiye sabaha karşı “tank sesleri”yle gelen askeri darbe düzenlerinde yaşardı. Bugün ise “seçim sandığı”ndan çıkan, ama demokrasi ve hukukun üstünlüğünü askıya alan “sivil darbe düzeni”nde yaşıyoruz. Türkiye’nin zincirlerini kırması şart! Bunun için de ilk adım, “tek adamı”, Recep Tayyip Erdoğan’ı 14 Mayıs’ta halkın oylarıyla iktidardan indirmektir.

Sonra da Türkiye’de barış, demokrasi ve adalet yolunda yürümeye başlamaktır. İşte bunun için HDP’den yapılan milletvekilliği teklifini kabul ettim ve Yeşil Sol Parti listesinde İstanbul 2. Bölge 3. sıradan aday oldum. Böylece 54 yıldır çok severek yaptığım gazeteciliği, içim acıyarak da olsa, noktalıyorum. Şimdi de doğrudan elimi taşın altına sokarak, Türkiye’nin zincirlerini kırmasında bir rol üstlenmek istiyorum. Seçilirsem, gazeteciliğe başladığım Ankara’ya, 54 yıl sonra bu sefer siyasetçi olarak döneceğim.

Barış, demokrasi, adalet ve özgürlükten yana olanların el ele tarih yazacakları, tarih yapacakları bir döneme giriyor. Türkiye. 100. yılında, depremlerin korkunç bir felakete dönüşmediği, Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandıracağımız, demokratik cumhuriyeti kuracağımız bir dönem… Çok heyecanlıyım. Ama önce 14 Mayıs’ta Erdoğan’a “hadi sana artık güle güle!” demek lazım. Bu çürümüşlük düzeni Türkiye’nin kaderi değildir.”