Yeşil Sol Parti adayı İlknur Birol: AKP seçmeni tercihini değiştirme aşamasına gelmiş durumda

Yeşil Sol Parti adayı İlknur Birol: AKP seçmeni tercihini değiştirme aşamasına gelmiş durumda
Yayınlama: 22.04.2023

Yeşil Sol Parti’nin İstanbul milletvekilli adayı İlknur Birol, AKP’nin bir önceki seçimlerde güçlü bir destek aldığı 3’üncü bölgede iddialı olduklarını belirtti. Birol, “AKP seçmeni gri alanda birikmiş durumda. Tercihini değiştirme aşamasına gelmiş” dedi.

 Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), İstanbul Milletvekili adayı İlknur Birol, 14 Mayıs seçimlerinin tarihsel önemine vurgu yaparak, AKP’nin 20 yıllık iktidarının ülkeyi, sosyal, siyasal ve ekonomik olarak büyük bir krize sürüklediğini belirtti. Gelinen aşamada sistemin adeta çöktüğünü ifade eden Birol, bundan dolayı 14 Mayıs seçimlerinin halklar için “kritik” bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

“Demokratik Cumhuriyet ihtimalinin kapısının aralanacağı bir seçim olacak” diyen Birol, “Çünkü faşist ve tekçi bir rejimin toplumu getirdiği hal; birbiriyle kutuplaşmış, yoksullaşmış, savaşın her an halklara dayatılacağı bir sistemle karşı karşıyayız. Bu seçimle toplum kurtulma, değiştirebilme ihtimali var” dedi.

‘GELECEK ÜÇÜNCÜ YOL’DA’

Seçimleri ve parlamentoyu bir mücadele alanı olarak gördüklerini belirten Birol, şunları söyledi:

“Milletvekili olarak Meclis’te bulunmanın önemi; birincisi ezilen emekçi halkların haklarını savunmak, korumaya almak ve güvencede tutmaktır. İkincisi, her türlü engele rağmen halktan daha büyük bir güç olmadığını göstermektir. Bizim milletvekili adaylığımız da bütün bu panorama içinde, bunları yerine getirmek için bir temsil arayışıdır”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Yeşil Sol Parti listelerinden seçime girerek, halklara “Üçüncü Yol”u işaret ettiğini belirten Birol, Türkiye’nin geleceğinin üçüncü Yol ile mümkün olacağını bir kez daha vurguladı.

‘YURTTAŞLAR BİR ÖZGÜRLÜK, YOKSULLUKTAN KURTULMA ARAYIŞI İÇERİSİNDE’

Kentteki seçim atmosferine değinen Birol, şunları belirtti:

“Yeşil Sol Parti’nin sürece dair stratejisi ve politikalarını anlattığımızda bir kucaklama ile karşılaşıyoruz. Türkiye’nin bir değişim aradığını, sistem değişikliği ihtiyacının acil olduğunu günlük yaşamda görüyor halk. Yoksulluktan bunalmış bir halk var. Kitaplara konu olan yoksulluğu bugün İstanbul’da insanlar yaşıyor. Ev kiralarını veremez, sağlık haklarını kullanamaz durumda, gelecek endişesi yaşanıyor. Dolayısıyla yurttaşlar bir özgürlük, yoksulluktan kurtulma arayışı içerisinde. Bunu sağlayacak zeminin de ‘Üçüncü Yol’da olduğunun farkında. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz.”

‘AKP SEÇMENİ GRİ ALANDA BİRİKMİŞ DURUMDA’

Aday gösterildiği üçüncü bölgede AKP’nin bir önceki seçimlerde güçlü bir destek aldığını söyleyen Birol, ancak bu seçimler öncesi AKP’nin ciddi anlamda bir çözülme yaşadığının somut görüldüğünü söyledi. Bölgedeki halkın ciddi bir arayış içerisinde olduğunu belirten Birol, şunları vurguladı:

“Seçmen, günlük yaşamda karşı karşıya kaldığı sıkıntılardan dolayı tercihini değiştirmek zorunda kalmış. Bugün iktidar, devletin tüm imkan ve olanaklarının yanında gizli tehditlerini de sunmuş durumda. Yoksul halk, ‘Ya yardımım kesilirse, yardım alamazsam’ tehdit girdabına sürüklenmiş durumda. Ancak bunun bu seçimde pek bir karşılığının olacağını düşünmüyorum. Yani AKP seçmeni gri alanda birikmiş durumda. Bu gri alanda bekleyen seçmenler ‘Tercihimi akılcı mı duygusal mı yapayım?’ diyen seçmenler. Tercihini değiştirme aşamasına gelmiş durumda.”

‘MERKEZİ SİYASETİN YAPMASI GEREKENLERİN YANINDA KOLEKTİF ÖNLEMLERİN DE ALINMASI GEREKİYOR’

Seçildiği takdirde kentin çözüm bekleyen sorunlarına dair atacağı adımlara dair Birol, şunları kaydetti:

“İstanbul, kadın, genç ve emeklilerin yoksulluğu derin yaşadığı bir kent. Bu sorunun giderilmesi için merkezi siyasetin yapması gerekenlerin yanında kolektif önlemlerin de alınması gerekiyor. Sağlık ve ulaşıma erişme meselesi, sermayenin değil, yurttaşın lehine kentsel dönüşümün sağlanması, kadınların taciz ve şiddet görmediği güvenli bir kent haline getirilmesi, üniversite öğrencilerinin barınabileceği bir kent haline getirilmesi ile emeklilerin güncel yaşamlarının sağlanması hedeflerimizden biridir.”

İLKNUR BİROL KİMDİR?

Dersimli olan İlknur Birol, 1965 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Birol’un, siyasi mücadelesi 1980 askeri darbe sonrası başladı. Öğretmen olan Birol, 1987 yılında emek hareketi içerisinde yer aldı, aynı dönemlerde eğitim emekçilerinin sendikalaşma mücadelesinde de bulundu. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim Sen) kurucularından olan Birol, iki dönem Merkezi Örgütlenme Sekreterliği yaptı.

Bu dönemde katıldığı bir mitingde yaptığı konuşmasından dolayı dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’a “hakaret ettiği” iddiasıyla tutuklandı ve öğretmenlikten atıldı. 2014-16 yıllarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) çalışmalarında yer alan Birol, 2016 yılında mesleği olan öğretmenliğe geri döndü. Emekli olduktan sonra HDP’de aktif olarak yer alan Birol, 2021 yılında HDP İstanbul İl Eşbaşkanlığı’na seçildi.