Yeşil Sol Parti’nin Serhat turu: Kazanacağız

Yeşil Sol Parti’nin Serhat turu: Kazanacağız
Yayınlama: 14.04.2023

HAKKARİ – Yeşil Sol Parti’nin seçim turunun Serhat kolu Yüksekova ilçesinde başladı. Partinin Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgül Uçar, “Biz arkamızda çok büyük bir siyasi iradeyle geliyoruz. Yürüttüğümüz mücadele çoktan kazandı” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Türkiye ve Kurdistan kentlerinde başlattığı seçim turunun Serhat bölgesindeki startını Hakkari’nin (Yüksekova) ilçesinde verdi. Seçim bürosu önünde toplanan halk, Yeşil Sol Partisi’nin milletvekili adaylarını ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerini coşkuyla karşıladı. 

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Yüksekova halkının AKP iktidarının zulmüne boyun eğmediğini belirterek, “Biz seçimlerde güçlü bir şekilde irademizi göstereceğiz. 14 Mayıs’ta tüm adaylarımızı milletvekili çıkarmaya söz veriyoruz” dedi. 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş da, tüm halklar ile aynı ağacın altında buluştuklarını ifade ederek, AKP-MHP faşizmine karşı yürüyüşü Serhat’tan başlattıklarını söyledi. Gümüştaş, “Bu öyle büyük ve köklü ağaç ki hiçbir egemenin, kimyasalı, gazı bu ağacı eğemez. AKP-MHP faşizmine karşı verdiğimiz savaşı biz kazanacağız” diye belirtti. 

Daha sonra Demokratik Bölgeler Partisi  (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır konuştu. “Bu faşizme karşı Yüksekova’da seçim startını veriyoruz” diyen Keskin, Kurdistan’da halkları örgütsüz bırakmak isteyen iktidara karşı büyüyerek, AKP-MHP faşizmini yıkacaklarını belirtti. 

‘SİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE KAZANACAĞIZ’ 

Son olarak konuşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Büyük kazacağız. 10 gündür alanlardayız ve gördük ki AKP kaybedecek ve biz kazanacağız. Sizden aldığımız güçle kazanacağız. Kısa bir süre önce seçim beyannamelerini açıkladılar ve ‘doğru zaman, doğru adam’ dediler. Biz yanlış zaman, yanlış insan diyoruz. Biz AKP’yi halkımızın büyük bir bölümünün açlık sınırı altında olmasından, biz bu iktidarı savaş ve tecrit politikasından tanıyoruz. Bizim beyannamemizde tüm halklar var. Türkiye’de uzun bir süredir bu faşizme karşı direnen tüm halklarla mücadele yürütüyoruz. İttifaklarımızla çok güçlüyüz ve kazanan biz olacağız” ifadelerini kullandı. 

‘ARKAMIZDA BÜYÜK BİR İRADE VAR’ 

Uçar, siyasi partilerin seçim beyannamelerine işaret ederek, “Hükümet sisteminin yetmediğini söylüyorlar ama biz yıllardır bunu söylüyoruz. Tek adam rejimini restore etmeye çalışıyorlar. Merak etmeyin biz tek adam rejimini yıkmaya geliyoruz. Bizim bu iktidara verecek hesabımız yok. Ama bizim 14 Mayıs’ta bu hükümetten soracak çok büyük bir hesabımız var. Biz arkamızda çok büyük bir siyasi irade ile geliyoruz. Yürüttüğümüz mücadele çoktan kazandı. 14 Mayıs zaferimiz bize kutlu olsun. Biz kazanacağız” diyerek konuşmasını bitirdi. 

Konuşmaların ardından heyet, Wan’ın Elbak (Başkale) ilçesine doğru hareket etti.