Bir grup hukukçu, aydın, yazar, siyasetçi, gazeteci, insan hakları savunucuları ve gazeteci, cezaevinde açlık grevinde olan avukatlar için hükümete talepleri karşılama çağrısı yaptı.

Bir grup hukukçu, aydın, yazar, siyasetçi, gazeteci, insan hakları savunucuları ve gazeteci, cezaevinde açlık grevinde olan avukatlar için hükümete talepleri karşılama çağrısı yaptı.


Bir grup hukukçu, aydın, yazar, siyasetçi, insan hakları savunucuları, gazeteci ve yurttaş, adalet talebiyle cezaevinde açlık grevinde olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile müvekkilleri Didem Akman ve Özgür Karakaya için kampanya başlattı. İmza kampanyasına yüzlerce kişi imza atarak destek verirken imza metninde hükümete taleplerinin karşılaması için çağrı yapıldı.

İmza metninde şu ifadeler kullanıldı:

“Öncelikle talep gerek olmaksızın hak ve adalet sağlamak zorunda olan devlete ve adalet için bedenlerini açlığa yatıran dostlarımıza, çağrımız’ denilerek başlayan metinde, talepleri karşılanmadığı için başlattıkları ölüm orucunda yaşamını yitiren Mustafa Koçak ve Helin Bölek, ölüm orucunu sonlandırdıktan sonra tedavi edildiği hastaneye yaşamını yitiren İbrahim Gökçek için acılıyız, öfkeliyiz.

Pandemi süreci bir kez daha açıklıkla gösterdi ki onlar sadece para ve iktidar için yaşıyor; zulüm, ölüm, çile, faşizm doğuruyorlar. Bu süreç, Konya Seydişehir T Tipi Cezaevi’nde maruz kaldıkları baskı ve işkencenin son bulması için 5 Mayıs günü süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını ve talepleri kabul edilmez ise eylemlerini ölüm orucuna çevireceklerini duyuran 6 mahpusta olduğu gibi bir hak arama yöntemi olarak açlık grevlerinin hapishanelerde yeniden ve endişe verici bir şekilde yaygınlaşmasına yol açıyor.

Bu taleplerin muhatabı olan iktidar, toplumsal muhalefetin dağınıklığı karşısında en pervasız ve zalimce tavırları takınmaktan çekinmiyor. Ölsünler!” diyecek kadar insanlıktan uzak bu pervasızlığı ancak hep birlikte mücadele ederek durdurabiliriz. Bizler; Helin’in, Mustafa’nın ve İbrahim’in hak ve adalet taleplerini sahiplenmenin bu zulüm düzenini durdurmak için önemli bir adım olduğunu görüyoruz. Nerede ve ne iş yaptığı, inancı, siyasi düşüncesi, cinsiyeti fark etmeksizin, insanım diyen herkesi, hepimizi ve geleceğimizi ilgilendiren bu hak ve adalet taleplerinin karşılık bulması için, halen hapishanelerde ölüm orucu sürdürmekte olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile müvekkilleri Didem Akman ve Özgür Karakaya’ya ses olmak ve onlar şahsında tüm zulme direnenlerin hak ve adalet talebini yükseltmek amacıyla bir araya geldik.

Öncelikle devlete sorumluluklarını hatırlatıyor, temel hakları ve adaleti sağlamakla yükümlü olan devlete bu sorumluluğunu derhal ve öncelikle Ebru, Aytaç, Özgür ve Didem şahsında olmakla birlikte, herkes için yerine getirmesi çağrısında bulunuyoruz. Dostlar, yükselttiğiniz hak ve adalet talepleri milyonlarca kalbi, vicdanı etkiledi. Geniș kesimlerin mücadele kararlılığı ile bir araya gelmesini sağladı. İbrahim’i eylemine ara vermeye ikna eden bu bir araya gelişleri, şimdi Helin’in, Mustafa’nın, İbrahim’in acılarına başka acılar eklenmeden genişletme, yayma ve yeni yol – yöntemlerle ilerletme zamanıdır. Ölümlerimize aldırmayanlara hep birlikte; ‘SONUNA KADAR TALEPLERİMİZİN ARKASINDAYIZ, DUYMASI GEREKENLER, YÜZBİNLER, CANLARIMIZI EMANET ETTİĞİMİZ HALK BİZİ DUYDU. UĞRUNA ÖLECEK KADAR SEVDİĞİMİZ YAŞAMI BUNDAN SONRA MÜCADELE DOSTLARIMIZLA BERABER YÜRÜYEREK SAVUNACAĞIZ. BİZ KAZANACAĞIZ’ diyelim.”

Metni imzalamak isteyenler ise şu linkten ulaşabilir. (MA)