Dilek K. ayrılmak istediği Tolga Z. tarafından şiddet maruz kalmıştı. Tutuklu yargılanan Tolga Z. Ceza aldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Tolga Zararsız’ı  “Nitelikli mala zarar verme” ve “Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” suçlarından toplam 8 yıl 4 ay hapis ve 20 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Tolga Zararsız ve avukatları hazır bulundu. Müşteki Dilek K. ve babası da duruşmaya katıldı. Müşteki Dilek K.’nın komşusu Emine Gümüş tanık olarak verdiği ifadesinde olay günü patlama sesi duyduktan sonra cama çıktığını ve sanığı kaçarken gördüğünü söyledi.  

‘PATLAYICILARI KOYDUM VE ATEŞLEDİM’ 

Müşteki Dilek evden çıktıktan sonra Suriyeli arkadaşının kendisine haber verdiğini anlatan sanık Zararsız, “Evin önünde 1,5 saat bekledim ama Dilek gelmedi. Evlerinin ışıkları sönüktü. Korkutmak amacıyla arka bahçe duvarının üstüne hazırladığım patlayıcıları koydum ve ateşledim.  6-7 metre kadar uzaklaşıp korunaklı bir yere girdim. Patlayıcı patladı, daha sonra kontrol ettim ve evin ışıkları yandı. Pişmanım. Öldürmeye teşebbüs etmiş olsaydım bombayı arka tarafa değil, onların yatak odalarının camlarının önüne koyardım. Amacım onları korkutup Dilek’in benimle iletişime geçmesini sağlamaktı. Dilek’i hala seviyorum. Ben onları öldürecek bir insan değilim” ifadelerini kullandı. 

MÜTALAA AÇIKLANDI 

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada alınan rapora göre söz konusu bombaların canlılar üzerinde öldürücü etkisinin olduğu belirtildi. Mütalaada, sanığın bomba attığı sırada evde bulunan Erdoğan K. ve Nursel K.’yı öldürmeye elverişli bomba atmak suretiyle öldürmeye teşebbüs suçunu işlediğine yer verilirken, “Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması” suçundan 4 yıldan 8 yıla kadar, 2 kişiye karşı “Bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ise 2’şer kez 13 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.  

8 YIL 4 AY HAPİS  VE 20 BİN LİRA ADLİ PARA CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti,  “Nitelikli mala zarar verme” suçundan 3 yıl 4 ay,  “Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma” suçundan ise 5 yıl olmak üzere toplamda sanığın 8 yıl 4 ay hapis ve 20 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın tutukluluk halinin devamına da karar verildi. 

İDDİANAME

İddianamede geçen yıl 19 Aralık’ta Bağcılar’da meydana gelen patlama olayı ihbarı üzerine yürütülen soruşturmada şüpheli Tolga Zararsız’ın evinde yapılan aramalarda birbirlerine bantlarla yapıştırılarak oluşturulmuş el yapımı bomba ve bomba yapımında kullanılan malzemelerin bulunduğu belirtildi. İddianamede pencerenin önünde bir adet patlamamış halde üzeri bantlarla sarılı bomba düzeneğinin olduğu anlatıldı. Şüpheli her ne kadar üzerine atılı suçu kabul etmese de olay yerinde bulunan bomba ile aynı maddelere sahip bomba ve patlayıcı maddelerin ev aramasında şüphelinin ikametinde bulunduğuna yer verildi. Şüphelinin olayda kullanmış olduğu silahın bomba olduğu ve Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü’nün raporuna göre ele geçirilen bombanın canlılar üzerinde öldürücü, yaralayıcı, cansızlar üzerinde yıkıcı ve tahrip edici özelliğe sahip olduğunun tespit edildiği belirtildi. 

Şüphelinin atmış olduğu bomba ile müşteki Dilek  K. ikamette bulunan herkese karşı ayrı ayrı ‘Nitelikli Kasten öldürmeye teşebbüs ‘ ve ‘Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi’ suçundan toplamda 43 yıldan 68 yıla kadar hapsi talep edilirken 5 bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılması istenmişti.  

%d blogcu bunu beğendi: