Cegerxwîn’in oğlu koronadan hayatını kaybetti

Cegerxwîn’in oğlu koronadan hayatını kaybetti
Yayınlama: 27.03.2020

Ünlü Kürt Şair Cegerxwîn’in İsveç’te yaşayan oğlu Keyo Hassan Cegerxwîn yakalandığı koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

İsveç’in başkenti Stockholm’da yaşayan ünlü Kürt Şair Cegerxwîn’in oğlu Keyo Hassan Cegerxwîn hayatını kaybetti. 84 yaşındaki Keyo Cegerxwîn’nin yakalandığı koronavirüs (Kovid-19) salgını sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

CEGERXWÎN KİMDİR?

Birçok Kürt sanatçı tarafından bugün eserleri bestelenen Kürt bilge ve Şair Cegerxwîn, Kürtlerin tarihinde en çok yazılı edebiyat ürünü bırakan ünlü edebiyatçılardan. 1903 yılında Batman’a bağlı Gercüş ilçesi Hisar (Hesarê) beldesinde dünyaya gelen ve asıl adı Şehmus Hasan olan Cegerxwîn, 81 yıllık yaşamı boyunca birçok ülke görüp, birçok önemli esere imzasını attı.

1946 yılında Qamişlo’ya geçen Cegerxwîn, burada aktif politikaya atıldı. Aynı yıl Civata Azadî û Yekîtiya Kurd (Özgürlük Meclisi ve Kürt Birliği) adlı siyasi yapılanmanın başına getirildi. Suriye Komünist Partisi’ne üye olduğunda ise, tarih 1948’i gösteriyordu. 6 yıl sonra Suriye Parlamentosu’na girebilmek için bu partiden mebus adaylığını ilan etmesine rağmen bir yıl sonra 1957’de partisinden ayrılarak daha önce kurmuş olduğu Azadî örgütündeki kişilerle birlikte Suriye Kürt Demokrasi Partisi’ni kurdu.

1963 yılında siyasi düşüncelerinden ötürü Şam’da tutuklandı. 1973’e gelindiğinde ise Lübnan’a geçerek şiir derlemeleri olan “Kîne Em?” eseri yayımladı. Stockholm’e geldiğinde 76 yaşına giren Cegerxwîn burada diğer eserlerini yayımlamaya başladı. 81 yaşında burada hayatını kaybeden şairin cenazesi daha sonra Qamişlo’da defnedildi.
İdris Yayla

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.