Cizre Newroz’u ertelendi

Cizre Newroz’u ertelendi
Yayınlama: 18.03.2024

Cizre’de yarın yapılacak Newroz kutlaması kötü hava koşullarından dolayı ertelendi. 

Bu yıl Newroz “Rabe Dema serkeftin û azadiyê ye” sloganıyla 57 merkezde kutlanacak. O merkezlerden biri de Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesi. Cizîr Newroz Tertip Komitesi, yarın kutlaması planlanan Newroz’un kötü hava koşulları nedeniyle ertelediğini yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Cizîr ilçe binasında yapılan açıklamaya, Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Cizîr Belediye Eşbaşkan adayları Abdurrahim Durmuş ve Güler Tunç ile partililer katıldı.

Tertip Komitesi adına konuşan Cahit Akıl, hava koşulları nedeniyle kutlamayı ertelediklerini belirterek, “Bütün halkımız Newroz’a özel bir  anlam yüklüyor. Bu yıl da halkımız Newroz’u aynı ruhla sahiplenerek aynı coşkuyla kutluyor. Bu seneki Cizre Newrozu, daha önce de açıkladığımız gibi, ayın 19’unda, yani yarın kutlanacaktı. Ancak herhangi bir affet olayının yaşanmaması adına tertip komitesi olarak Newroz’u erteliyoruz. Newrozu kutlayacağımız günü ve tarihini yakın bir zamanda halkımızla paylaşacağız” dedi.

24 MART İÇİN BAŞVURUDA BULUNULACAK

Akıl, Newroz’un 24 Mart’ta kutlanması için Kaymakamlığa başvuruda bulunacaklarını belirtti. 

WÊRANŞAR’DA DA ERTELEME

Wêranşar’da da yarın yapılması beklenen Newroz kutlaması 20 Mart tarihine ertelendi. Wêranşar Newroz Tertip Komitesi, Newroz’un kötü hava koşulları nedeniyle ertelediğini yazılı açıklama ile duyurdu. 20 Mart tarihinde Şırnak Mahallesi (Mazat) Newroz Alanı’nda yapılacak kutlamaya kent Milletvekili Dilan Kunt Ayan, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, DEM Parti MYK üyesi Onur Hamzaoğlu katılacak. Kutlama sanatçı Hediye Kalkan ile Kasım Taşdoğan sahne alacak.