Dargeçit’te toplu mezar bulundu

Dargeçit’te toplu mezar bulundu
Yayınlama: 30.05.2020

Mardin’in Dargeçit işçesinde bulunan toplu mezarda 40 kişiye ait kafatası ve kemiklere ulaşıldı. Toplanan kemikler inceleme için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek.


Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı kırsal Akyol (Derêca) Mahallesi’ne bağlı Libka Kanîya mezrasındaki bir mağarada bulunan toplu mezara dair savcılık başvurusunun ardından olay yerinde inceleme yapıldı. Bölgeye girişler jandarma kontrolüne alınırken, kimsenin geçişine izin verilmedi. Kemiklere dair savcılık başvurusu yapan İrfan Yakut, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube avukatları ile olay yerine geldi. Ancak savcılık sadece Yakut’un inceleme sırasında bölgeye girişine izin verdi. 

ATK’YE GÖNDERİLECEK 

Mağarada yapılan incelemenin ardından kemikler torbalara konularak Dargeçit Adliyesi’ne götürüldü. Kemikler buradan İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilecek. Bölgede toplamda 40 kişiye ait kafatası ve kemikler toplandığı bilgisine ulaşıldı.

Konuya dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, soruşturmaya “gizlilik” kararı konulduğu öğrenildi. 

YAKUT: BABAMA AİT OLABİLİR

İncelemeyi takip eden Yakut, babası Yahya Yakut’un 1993 yılında kaybedildiğini dile getirdi. Daha önce de bölgede gezdiklerini ancak kemikleri görmediklerini anlatan Yakut, 28 Mayıs günü bölgede yine gezerken, mağaranın önünde kemikleri fark ettiğini belirtti. 

Mağaradaki kemikler arasında babasına ait kemikler olabileceğini düşünerek hareket ettiğini söyleyen Yakut, “Savcılığa başvurdum. Şimdi kemikleri aldılar, DNA için gönderecekler. İnceleme sırasında 40 kafatası bulundu. Kazarak çıkardılar. Umut ediyoruz ki bizim olmasa da başkalarının kemikleri olması. Her ne olursa olsun böyle bir şeyin gün yüzüne çıkması herkes için iyi olacak” diye konuştu. 

İHD: 90’LI YILLARA AİT OLABİLİR

Alana girmesi engellenen İHD Mardin Şube Başkanı Fevzi Adsız ise, kemiklerin 90’lı yıllarda faili meçhul cinayete kurban giden ve kaybedilenlere ait olduğu düşüncesinde olduklarını ifade etti. Toplanan kemiklerin Adıyaman’da devam eden Dargeçit JİTEM Davası kapsamında kaybedilen kişilere ait kemikler olabileceğini söyleyen Adsız, “Daha önce 7 kişinin cenazesine ulaşılmıştı, 3 kişinin cenazesine ulaşılamamıştı. Kaybedilenlere ait olabileceğini düşünüyoruz” dedi. Sürecin takipçisi olacaklarını belirten Adsız, DNA işlemleri sonucunda eşleşme olması durumunda dosyaların birleştirilmesini isteyeceklerini söyledi. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.