ANKARA – HDP kongresine katılan yakınlarını kaybeden aileler, iktidara “Onlar inkar ettikçe biz çoğalıyoruz. Halk, HDP’yi istiyor” sözleriyle yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 3 Temmuz’da Ankara Spor Salonu’nda 5’inci Olağan Büyük Kongresini gerçekleştirdi. Bölgeden ve batıdan yoğun bir katılım gerçekleştiği kongreye on binler alana sığmadı. Kongreye, Türkiye’deki slot siteleri iktidarların mağduru ve hak arayışları devam eden çok sayıda konuk katıldı. Konuklar kongrede bulunmalarını ve adalet taleplerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.  

‘BİTTİ DESELER DE ÇOĞALIYORUZ’

Kongre için İzmir’den gelen ve Kürt sorununda güvenlikçi politikalar kapsamında 3 çocuğunu kaybeden Fakide Duman, HDP’nin halkın “aynası” olduğunu belirterek, “Kürtler yoktur” diyenlere, “Bakıp utansınlar, yeter artık. Onlar inkar ettikçe biz çoğalıyoruz” yanıtını verdi. “Halk HDP’yi istiyor” diyen Duman, “Birçok insan HDP’yi arıyor, ‘hala partimiz var mı’ diyor. Onlar televizyonlarında ‘bittiler’ diyorlar ama biz bitmedik. Onlar ne kadar bitti deseler, biz o kadar çoğalıyoruz. HDP halkının aynasıdır” dedi.

‘BALIKLAR GİBİ ÇIRPINIYORLAR’

HDP için bitti söylemlerini kullananlarının utanması gerektiğini belirten Duman, “Bizden korkuyorlar. İnsanlar bir simit alamıyor, ‘Kürtleri bitirdim’ diyor ama Türkiye’yi bitirdi, görevini zaten yapamıyor, o gitsin artık. Biz hem onun görevini yaparız hem kendi görevlerimizi yaparız. Seçim yaklaştığı için devlet HDP’lileri cezaevine koyarak bitireceğini sanıyor, suyu bitince çırpınan balıklar gibi çırpınıyor, sonunun geldiğini bildiği için çırpınıyor ama halkımız farkındadır. Seçimler yaklaştığı için HDP’ye yönelik baskılar arttı” ifadelerini kullandı.  

Dargeçit’ten kongreye gelen Ümmü İşkiyan, savaş değil barış istediklerini belirterek, “Kan dökülsün istemiyoruz, Kürt halkı içinde Türk halkı içinde barış istiyoruz. Kardeşlik ve barış istiyoruz” diye konuştu.

‘ÖNDERİMİZİ İSTİYORUZ’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı halkın içinde görmek istediğini belirten İşkiyan, “Önderimiz için, tutuklularımız için buradayız, önderimiz aramızda olsun istiyoruz. Barış istiyoruz, insanların ölmesini istemiyoruz. Dünya malını istemiyoruz. Liderimizi istiyoruz” sözlerini kullandı.  

‘HDP VE KÜRTLERDEN KORKUYORLAR’

Manisa’dan kongreye katıldığını belirten Fidan Karadağ, “Barış için buradayız, halkımız için buradayız” dedi. “Kürtler’i bitirdik” söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Karadağ, “‘Öldürdük, bitirdik, HDP bitti, her yerde bitirdik’ diyorlar ya dedik ki gelelim bilsinler Kürtler bitmedi. Biz de varız, inkar ediliyoruz, öldürülüyoruz, zulme uğruyoruz, çocuklarımız öldürülüyor, mezarları yok, tabutları yok, cenazeleri yok. Bütün annelerin yüreği yaralıdır. HDP ve Kürtlerden korkuyorlar. Kürtler birleşirse bütün sorunlar çözülür” diye konuştu.

‘BİTMİŞ MİYİZ?’

Karadağ, hareket edilmelerinin istenmediğini ifade ederek, “Sürekli cezaevlerine gönderip sonra ‘bitirdik’ diyorlar. Nasıl bitirmişler, bugün burada görüyoruz, bitmiş miyiz? Halkımız burada olandan daha fazladır ama gelemeyenler oldu” ifadelerini kullandı.

‘ADALET ARAYIŞIMIZ DEVAM EDECEK’

Kongreye Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından babası, iki kardeşi katledilen ve olaydan yaralanan Ferit Şenyaşar da katıldı. Şenyaşar, kendilerine yapılan adaletsizliği her mecrada ifade etmeye devam edeceklerin söyledi. Şenyaşar, “Bu adaletsizliği bize yapanlara her mecrada dile getirmeye anlatmaya devam edeceğiz. Annemle birlikte bu mücadeleye başladık. Mücadelemiz şu an milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor, biz hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık inancımızı koruyacağız. Adalet gelene kadar da evimizde oturmayacağız. Şenyaşar ailesi için adalet herkes için adalet demeye devam edeceğiz” diyerek adalet talebini kongrede tekrarladı.

%d blogcu bunu beğendi: