Kayyım protestosuna yapılan saldırıyı kınamak isteyen HDP Ankara İl Örgütü’nün açıklaması, polis tarafından engellendi.

Kayyım protestosuna yapılan saldırıyı kınamak isteyen HDP Ankara İl Örgütü’nün açıklaması, polis tarafından engellendi. Dün partilileri yerlerde sürükleyerek gözaltına alan polisler, bu kez HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak’ı darp etti.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, dün gerçekleşen gözaltı, polis şiddetine karşı parti binası önünde açıklama yapmak istedi. HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Kemal Peköz ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Parti Meclisi (PM) üyelerinin yanı sıra kentteki demokratik kitle örgütleri açıklamaya destek vermek için il binasına geldi.

Açıklamaya saatler kala yüzlerce polis tarafından bina ablukaya alındı. Binanın kapısına onlarca araç ile barikat kuran polis, gazeteci ve yurttaşların görüntü almasını engelledi.

‘İŞGAL’ BENZETMESİ

Polislerle yapılan görüşmeler sonucunda, sosyal mesafe gerekçesiyle sadece HDP’li vekiller ve il eşbaşkanlarının açıklama yapmasına izin verildi. Abluka içerisinde açıklama yapan İl Eşbaşkanı Sinemillioğlu, “En demokratik hakkımız olan açıklama yapma hakkımız elimizden alınıyor. Dün burada devletin polisleri bizi yaka paça gözaltına aldı. Eşbaşkanımızın kafasına 5 dikiş atıldı. Bugünde aynı taleple açıklama yapmak istedik ama kapımıza yığılan onlarca polis ‘sosyal mesafe’ gerekçesiyle izin vermedi. Parti binamıza yönelik bir işgal hareketi devreye sokulmuş durumda” diyerek tepki gösterdi.

‘DİZ ÇÖKMEDİK, ÇÖKMEYECEĞİZ’

HDP Milletvekili Kemal Peköz, dün yaşananları “Şiddet gösterisi” olarak tanımlayarak, “İki ameliyatlı arkadaşımız yaka paça arabaların içine alındı. Polisler eşbaşkanımızın kafasını kırdılar, gerekçeleri de ‘Eşbaşkan olduğunu bilmiyormuş’. Eşbaşkan olması ya da olmaması neyi değiştirir?” diye sordu. Peköz’ün konuşması sırasında polis aracının çalıştırılarak, konuşmanın duyulmasının engellenmesine tepki gösteren partililer, aracın durdurulmasını istedi. Konuşmasına devam eden Peköz, “Mezarlıklarımıza saldırıyorlar, kayyım atıyorlar, Türk bayrağı asıyorlar. Siirt başka ülkenin toprağımı, işgalden mi kurtuldu? Partimiz üzerinde çirkin suçlamalar var ama hiç biri için delil gösteremiyorlar. Algıyı basınla yapıyorlar. Çamur önce sizin elinize yapışır, biz diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bunu böyle bilin” dedi.

POLİS MİLLETVEKİLİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun konuşmaya başladığı sırada polis aracı yeniden çalıştırıldı. Buna tepki gösteren Gergerlioğlu, “Milletin sesini bastırmaya çalışmak ilkelliktir. Lütfen arabanın kontağını kapatın” uyarısında bulundu.

Polisler Gergerlioğlu’nun üzerine yürüyerek, açıklamanın bitirilmesini istedi. Gergerlioğlu’na “Sen” diyerek hitap eden polis amiri, “Konuşmanı derhal bitir” dedi.

MUHABİRİMİZE TEHDİT

Müdahale sonrasında polisler görüntü alan muhabirimizi uzaklaştırarak, gözaltına almakla tehdit etti. Bina içerisinden açıklamayı dinleyen partililerin, milletvekillerine müdahaleye tepki olarak sık sık “HDP halktır, halk burada”, “Kayyım darbedir”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Muhabirimizin uzaklaştırılmasının ardından polis milletvekilleri ve il eşbaşkanlarına müdahale etti. Müdahale sırasında HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu ve İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak, polis tarafından darp edildi. (MA)