İpek’in cenazesinin PTT’yle gönderilmesi Meclis gündeminde

İpek’in cenazesinin PTT’yle gönderilmesi Meclis gündeminde
Yayınlama: 11.04.2020

Çatışmada yaşamını yiteren Agit İpek’in cenazesinin PTT ile ailesine gönderenlerin insanlık suçu işlediklerini belirten HDP Milletvekili Pero Dundar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Bu kararı verenler ve bu insanlık suçunu işleyenler hakkında yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dundar Dersim’de 2017 yılında yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek’in cenazesinin ailesine 3 yıl sonra PTT ile gönderilmesini meclis gündemine taşıdı.

Dundar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle gönderdiği soru önergesinde, “Cenazelere uygulanan kötü muamele ve gömülme hakkına dönük engeller sürekli gündeme gelmektedir. Cenazeye işkence ve kötü muamelede bulunma bir insanlık suçudur. Çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesinin Dersim’den PTT’ye verilerek Diyarbakır’a gönderilmesi ile bu suç bir kez daha işlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘AİLE CENAZE İÇİN DEFALARCA BAŞVURDU’

İpek ailesinin çocuklarının cenazesini almak için defalarca başvuruda bulunduklarını ancak yetkililerin cenazenin olmadığını söylediklerini kaydeden Dundar, önergede “Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) kendilerine gönderilen cenazeyi PTT’ye vererek İpek ailesinin ikamet ettiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermiştir. Savcılıkta PTT memurlarından kargo paketini alan anneye savcılık yetkililer pakette oğlunun kemikleri olduğunu söylemişlerdir. Cenazelerini Diyarbakır’dan memleketleri Mardin’e götüren aile burada da birçok engele takılmıştır. Cenazenin dini vecibelerinin yerine getirilmesine müsaade edilmemiştir. Ve aile, çocuklarının cenazesini imam olmadan kendi imkânları ile gömmek zorunda kalmıştır” diye belirtti.

Dundar bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

“* Agit İpek’in cenazesinin PTT ile gönderilmesi ile işlenen insanlık suçunu nasıl açıklıyorsunuz?

  • Agit İpek’in cenazesi neden PTT ile gönderilmiştir? Bu insanlık dışı uygulama cenazeye saygısızlık değil midir?
  • Agit İpek’in cenazesi kaç kez PTT kargosuna verilmiştir? İnsanlık onuru kaç kez ayaklar altına alınmıştır?
  • Cenazenin PTT ile gönderilmesi kararı kim veya kimler tarafından verilmiştir? Bu kararı verenler ve bu insanlık suçunu işleyenler hakkında yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır?
  • Bir anneye oğlunun cenazesini kargoyla gönderebilecek kadar düşmanlaşan bu politikalardan utanç duymuyor musunuz?
  • Cenazenin dini vecibelerinin dahi yerine getirilmesine neden müsaade edilmemiştir?
  • Defin işlemlerinin yapılmasına müsaade edilmemesi ile acılı aileye bir acı daha yaşatmak insanlık mıdır? Bu engellemeler aynı zamanda ölüye saygısızlık değil midir?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.