Uyuşturucu çetesinin tuzağına düşen çocuk kurtarıldı

Uyuşturucu çetesinin tuzağına düşen çocuk kurtarıldı
Yayınlama: 15.01.2023

Yenişehir ilçesinde bulunan bir lisede devamsızlık yapması üzerine uyuşturucu çetesinin tuzağına düştüğü fark edilen N.L. farklı bir okula nakledildi. N.L.’nin ailesi, “Bir çeteleşme var. Diğer çocuklar için endişeliyiz” dedi. 

Amed’in Yenişehir ilçesinde bulunan Ahmet Arif Anadolu Lisesi’nde okurken devamsızlık yapması üzerine uyuşturucu çetesinin tuzağına düştüğü fark edilen N.L. isimli öğrenci, ailenin desteğiyle kurtuldu. Okulda çocukları zehirleyen ve fuhuş tuzağına çeken kişilerden biri olan Y.Y. adlı çocuğun ise, söz konusu okuldan alınarak, kısa mesafede bulunan Orhan Asena Anadolu Lisesi’ne nakledildiği öğrenildi. 

Uyuşturucu satıcılarının elinde kurtarılan N.L.’nin ailesinin paylaştığı bilgiler doğrultusunda söz konusu okulları bir süre gözlemledik. N.L.’nin paylaştığı eşkaller her iki okulun önünde cirit atıyor. Kafalarını omuzların arasında saklayan, kapüşonlu, yüz ve gözlerinde kızarıklık ve şişkinlik olan çok sayıda erkek, özellikle öğrencilerin çıkış saatlerine yakın okul civarlarında tur atıyor. 

‘OKUL İÇİNDE SATIYOR’

N.L.’nin çeteyle henüz yeni tanıştığı bir iki hafta içerisinde sürece müdahil olduklarını ve çocuğu kurtardıklarını anlatan abla Hediye L., “Aralık ayının ikinci haftasında devamsızlıktan kaynaklı öğrencinin genel durumu için okuldan bizi çağırdılar. Her şeyi burada öğrendik. Y.Y. isimli öğrencinin uyuşturucu kullandığını, sattığını, okulun kapısına beyaz arabayla kendisinden yaşça büyük insanlarla gelindiğini ve okuldaki çocukları aldığını öğrendik. Okul idaresi bunu öğrendikten sonra işin peşine düşüyor. Sonra okulun içine kadar girip çocuklara uyuşturucu sattığını ve şantaj yaptığını fark ediyorlar. Fotoğraflar ve videolar çekip çocukları tehdit ediyorlarmış” dedi. 

‘OKULDAN NAKLİNİ ALDIK’

Bu durumu öğrendikten sonra kardeşini başka okula nakil yaptırdıklarını belirten Hediye L., şunları söyledi: “Kardeşimden süreci öğrendik. ‘İşin neresindeyiz, ne yapabiliriz’ diye düşündük. Bu çete çocukları kandırıp, şantaj yapıyor. Çocuklara uyuşturucu verip, tehditle 500 TL karşılığında fuhuşa zorluyorlar. Öğrendik ki öğrencinin ailesi de bu işi yapıyor. Babası bu durumu destekliyor. Bu öğrenci kaynaştırma öğrencisiymiş, Orhan Asena Anadolu Lisesi’nden bu yüzden Ahmet Arif Lisesi’ne geliyor. Olay patlak verince de tekrar eski okuluna geri dönüyor. Bir çeteleşme var. Aslında Y.Y. de istismar ediliyor. Arkadaşları, akrabaları her kimse organize bir şekilde çocukları, gençleri uyuşturucu tuzağına düşürüyorlar.” 

‘ÇOCUKLAR İÇİN ENDİŞELİYİZ’

Uyuşturucu satan Y.Y.’nin eski okuluna geri gönderilmesinin tehlikelerine de dikkati çeken Hediye L., “Çok rahat bu okuldan başka bir okula gidebiliyor. Gençleri zehirliyor, tuzağa düşürüyorlar. Gençlerimize yazık. Şu an bizim çocuğumuzla bir bağı yok ama diğer çocuklar için endişeliyiz. Tekrar eski lisesine geri dönmesi oradaki çocuklar için büyük tehlike. Birilerini tekrar kandıracaklar, tehdit edecekler ve onlara uyuşturucu satacaklar ya da fuhuşa zorlayacaklar” diye konuştu. 

‘DUYUYORUZ, GÖRÜYORUZ, OKUYORUZ’ 

Başka çocukların bu tuzağa düşmemesi için çağrıda bulunan Hediye L., şunları söyledi: “Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bu aile ve çocuğun bilinmesini istiyoruz. Başka çocukların güvenliği için bu duruma müdahale edilsin. Yöntem nasıldır ben çok bilmiyorum ama müdahale edilmeli. Bu çocuklar tehlike altında. İlkokul, lise, genel olarak Diyarbakır’ın her yerinde bu tür olayları duyuyoruz, görüyoruz, okuyoruz. Uyuşturucu benzer işlerin ilkokula kadar düştü. Küçücük çocuklar uyuşturucu kullanıyor ama bununla ilgili bir çaba yok. Hiçbir şey yapılmıyor. 10 yaşında bir çocuk uyuşturucu kullanıyor ya da satıyor. Bununla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılmalı.” Ailelere de çağrıda bulunan Hediye L., herkesin kendi çocuğuna dikkat etmesi gerektiğini yineledi. 

‘BÜYÜK GENÇLERLE GELİYORDU’ 

Uyuşturucu tuzağından ailesinin desteğiyle kurutulan N.L. ise, nasıl uyuşturucu tuzağına düşürüldüğüne dair şunları aktardı: “Sınıf değiştirmiştim, Y.Y. de o sınıfa gelmişti. Zamanla birlikte vakit geçirmeye başladık. Hafta sonları da buluşmaya başladık. İlk başlarda bir şey yoktu, sonra okul çıkışlarında bizden büyük gençlerle gelmeye başladı. Ben de onlarla tanıştım. Madde kullanıyorlardı, hatta bazen Y.Y.’ye şiddet uyguluyorlardı ama ‘şakalaşıyoruz’ diyorlardı. Okula her çeşit madde getirip, satıyordu. Zamanla bana da ücretsiz vermeye başladı. Ben bir iki defa aldım sonra sürekli canım istemeye başladı. Verdiği şeyden hep içmek istiyordum. Birkaç kez kendimi tuttum içmedim ama canım istiyordu. Bir süre sonra ‘ben açım’ diyerek bir şekilde para almaya başladı.” 

‘BEYAZ ARAÇ GELİYORDU’ 

Zaman geçtikçe okula gitmemeye ve Y.Y. ile daha çok vakit geçirmeye başladığını ifade eden N.L., yaşıtlarına şu çağrıda bulundu: “Ortak takıldıkları büyük gençler ‘derman’ dedikleri maddeyi satın almak için benden para istemeye başladılar. Her sabah bizim okulun önüne beyaz araç geliyordu. Dersler saat 08.30’da başlıyordu ama onlar sabah saat 06.00’da okulun kapısında oluyorlardı. Niye o kadar erken geldiğine dair bir fikrim yok. Y.Y, iki yakın arkadaşına da o maddeden veriyordu. Fuhuş ve benzeri durumlara düşürdüğü kişilerin görüntülerini çekip, tehdit ediyordu. Hatta biri fuhuşa sürüklendiği için psikoloğa gitmeye başlamış. Madde kullanacak biri değildim nasıl bulaştı bilmiyorum. Kurtuldum ama çok kötü bir durumdu. Gençler asla bulaşmamalı ve böyle kişilerden uzak durmalı.”  (MA)